| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 44.2 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55E3163FR36Vishay / Dale |
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E3013FR36Vishay / Dale |
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E3332FR36Vishay / Dale |
RES 33.3K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E3322FR36Vishay / Dale |
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E3401FR36Vishay / Dale |
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E3321FR36Vishay / Dale |
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E2801FR36Vishay / Dale |
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E2740FR36Vishay / Dale |
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E2742FR36Vishay / Dale |
RES 27.4K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |
|
RN55E3012FR36Vishay / Dale |
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15694 |