| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.99 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55C4921DB14Vishay / Dale |
RES 4.92K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4921DRE6Vishay / Dale |
RES 4.92K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C49R9DRE6Vishay / Dale |
RES 49.9 OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4992DRE6Vishay / Dale |
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4993DRE6Vishay / Dale |
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4702DRE6Vishay / Dale |
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4752DRE6Vishay / Dale |
RES 47.5K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4872DRE6Vishay / Dale |
RES 48.7K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C4753DRE6Vishay / Dale |
RES 475K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C47R0DRE6Vishay / Dale |
RES 47 OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |