| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/7, RN55 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.7 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55C3831DRE6Vishay / Dale |
RES 3.83K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3832DRE6Vishay / Dale |
RES 38.3K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3743DRE6Vishay / Dale |
RES 374K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3652DRE6Vishay / Dale |
RES 36.5K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3572DRE6Vishay / Dale |
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3571DRE6Vishay / Dale |
RES 3.57K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3521DRE6Vishay / Dale |
RES 3.52K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C3573DRE6Vishay / Dale |
RES 357K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C2801DRE6Vishay / Dale |
RES 2.8K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C2802DRE6Vishay / Dale |
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |