| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMF |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.6 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN55C1053DRE6Vishay / Dale |
RES 105K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1052DRE6Vishay / Dale |
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1022DRE6Vishay / Dale |
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1013DRE6Vishay / Dale |
RES 101K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1021DRE6Vishay / Dale |
RES 1.02K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1133DRE6Vishay / Dale |
RES 113K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1132DRE6Vishay / Dale |
RES 11.3K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1153DRE6Vishay / Dale |
RES 115K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1152DRE6Vishay / Dale |
RES 11.5K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |
|
RN55C1151DRE6Vishay / Dale |
RES 1.15K OHM 1/8W .5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15684 |