| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-22684/02, RL20 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 82 kOhms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RL20S751GRE6Vishay / Dale |
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S682GRE6Vishay / Dale |
RES 6.8K OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S750GRE6Vishay / Dale |
RES 75 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S753GRE6Vishay / Dale |
RES 75K OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S752GRE6Vishay / Dale |
RES 7.5K OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S822GRE6Vishay / Dale |
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S820GRE6Vishay / Dale |
RES 82 OHM 1/2W 2% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S821JRE6Vishay / Dale |
RES 820 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S143JB14Vishay / Dale |
RES 14K OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |
|
RL20S172JB14Vishay / Dale |
RES 1.7K OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.15546 |