RL07S820GRE6
RL07S820GRE6
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
RL07S820GRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 82 OHM 1/4W 2% AXIAL
Category
Resistors
Family
Resistors-Through Hole
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:82 Ohms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)