CMF5557R600DHRE
CMF5557R600DHRE
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
CMF5557R600DHRE
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 57.6 OHM 1/2W .5% AXIAL
Category
Resistors
Family
Resistors-Through Hole
Type Description
Series:CMF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:57.6 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)