| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-R-10509/1, RN60 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.08 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN60C1101FRE6Vishay / Dale |
RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1100FRE6Vishay / Dale |
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1150FRE6Vishay / Dale |
RES 115 OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1151FRE6Vishay / Dale |
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1152FRE6Vishay / Dale |
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1130FRE6Vishay / Dale |
RES 113 OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1112FRE6Vishay / Dale |
RES 11.1K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1112FB14Vishay / Dale |
RES 11.1K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1133FRE6Vishay / Dale |
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |
|
RN60C1132FRE6Vishay / Dale |
RES 11.3K OHM 1/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.11760 |