| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AC |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.1 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 3W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Temperature Coefficient: | -10/ -80ppm/°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 275°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
AC03000005109JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 51 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000005607JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 0.56 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000006207JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 0.62 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000008207JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 0.82 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
AC03000009109JAC00Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 91 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
|
![]() |
FW30A1000JAJ.W. Miller / Bourns |
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
![]() |
FW30A15R0JAJ.W. Miller / Bourns |
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
![]() |
FW30A22R0JAJ.W. Miller / Bourns |
RES 22 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
![]() |
FW30A33R0JAJ.W. Miller / Bourns |
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |
![]() |
FW30A68R0JAJ.W. Miller / Bourns |
RES 68 OHM 3W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.17072 |