| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FKN |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.9 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Flame Proof, Fusible, Safety |
| Temperature Coefficient: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FKN500JR-91-4R7Yageo |
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16660 |
|
FKN500JR-91-5R6Yageo |
RES 5.6 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16660 |
|
FKN500JR-91-7R5Yageo |
RES 7.5 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16660 |
|
FKN500JR-91-9R1Yageo |
RES 9.1 OHM 5W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16660 |
|
![]() |
RC1/2U106MBKamaya |
RES 10M OHM 1/2W 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16677 |
![]() |
RC1/2U225MBKamaya |
RES 2.2M OHM 1/2W 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16677 |
![]() |
RC1/2U475MBKamaya |
RES 4.7M OHM 1/2W 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16677 |
![]() |
RC1/2U105MBKamaya |
RES 1M OHM 1/2W 20% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16677 |
![]() |
RC1/2U225KBKamaya |
RES 2.2M OHM 1/2W 10% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16677 |
![]() |
RC1/2U125KBKamaya |
RES 1.2M OHM 1/2W 10% AXIAL |
In Stock: 0 $0.16677 |