KNP200JT-52-36R
KNP200JT-52-36R
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
KNP200JT-52-36R
Manufacturer
Yageo
Description
RES WW 2W 5% AXIAL
Category
Resistors
Family
Resistors-Through Hole
Type Description
Series:KNP
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Resistance:36 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.610" L (5.20mm x 15.50mm)