| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LR, Neohm |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 91 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.138" Dia x 0.382" L (3.50mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LR2F9K1TE Connectivity AMP Connectors |
RES 9.10K OHM 3/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04063 |
|
LR2F1K0TE Connectivity AMP Connectors |
RES 1.00K OHM 3/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04063 |
|
LR2F1K3TE Connectivity AMP Connectors |
RES 1.30K OHM 3/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04063 |
|
LR2F510KTE Connectivity AMP Connectors |
RES 510K OHM 3/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04063 |
|
LR2F330RJITTE Connectivity AMP Connectors |
RES 330 OHM 3/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04063 |
|
LR2F390RTE Connectivity AMP Connectors |
RES 390 OHM 3/4W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04063 |
|
![]() |
MFR50SFBF52-0R15Yageo |
RES MF 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04083 |
![]() |
MFR50SFBF52-0R2Yageo |
RES MF 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04083 |
![]() |
MFR50SFBF52-0R25Yageo |
RES MF 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04083 |
![]() |
MFR50SFBF52-0R27Yageo |
RES MF 1/2W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.04083 |