| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LR, Neohm |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.7 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.6W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LR1F3R0TE Connectivity AMP Connectors |
RES 3.0 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F3R3TE Connectivity AMP Connectors |
RES 3.30 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F3R6TE Connectivity AMP Connectors |
RES 3.60 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F3R9TE Connectivity AMP Connectors |
RES 3.90 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F4R3TE Connectivity AMP Connectors |
RES 4.30 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F4R7TE Connectivity AMP Connectors |
RES 4.70 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F5R1TE Connectivity AMP Connectors |
RES 5.10 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F5R6TE Connectivity AMP Connectors |
RES 5.60 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F6R2TE Connectivity AMP Connectors |
RES 6.20 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |
|
LR1F6R8TE Connectivity AMP Connectors |
RES 6.80 OHM 0.6W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01625 |