| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SFR16S |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.1 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SFR16S0005108JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 5.1 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0005608JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 5.6 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0005608JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 5.6 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0006208JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 6.2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0006208JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 6.2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0006808JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 6.8 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0007508JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 7.5 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0007508JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 7.5 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0008208JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0009108JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 9.1 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |