| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SFR16S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.6 MOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SFR16S0001608JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 1.6 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0001804JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0001808JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 1.8 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002004JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002004JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002008JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002008JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002204JA500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002204JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2.2M OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |
|
SFR16S0002208JR500Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
RES 2.2 OHM 1/2W 5% AXIAL |
In Stock: 0 $0.01590 |