| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESQ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.535" (13.60mm) |
| Contact Length - Post: | 0.380" (9.65mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESS-115-T-06Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 15POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.57000 |
![]() |
ESS-121-TT-05Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 21POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.54000 |
![]() |
FHP-10-02-TM-S-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SSW-109-01-S-T-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.33000 |
![]() |
SSW-110-02-H-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.30000 |
![]() |
SSW-114-22-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.30000 |
![]() |
SSW-120-22-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.30000 |
![]() |
SSW-123-21-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.33000 |
![]() |
SSW-124-04-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.30000 |
![]() |
MMS-104-01-S-DHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8P 0.079 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.19000 |