| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFML |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TLE-113-01-G-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.40000 |
|
![]() |
IPS1-108-01-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.13000 |
![]() |
SLM-113-01-S-DSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SLM-126-01-S-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
IPBS-110-02-T-DSamtec, Inc. |
.165" POWER MATE ISOLATED POWER |
In Stock: 0 $6.16000 |
CLT-120-02-G-D-BE-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.63196 |
|
CLT-122-02-G-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.63196 |
|
BCS-122-T-D-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.97000 |
|
BCS-109-S-D-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.99333 |
|
BCS-109-S-D-TESamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.99333 |