| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 6.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
BSW-124-04-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.23000 |
![]() |
ESQT-103-03-L-Q-350Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.38000 |
![]() |
ESQT-123-03-F-S-400Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 23POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.38000 |
![]() |
SFM-110-02-F-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.26000 |
SSM-117-F-DV-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.24000 |
|
![]() |
SSM-117-F-DV-BE-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SSM-127-F-SV-LC-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.21000 |
![]() |
SSW-110-01-H-D-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
SSW-113-04-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.30000 |
![]() |
SSW-113-23-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.30000 |