| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQW |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SQW-115-01-L-D-VS-LC-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.33272 |
![]() |
SQW-115-01-LM-D-VS-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.33272 |
![]() |
SQW-116-01-L-D-VS-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.31352 |
![]() |
SQW-116-01-LM-D-VS-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.31352 |
![]() |
RSM-120-02-S-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.04488 |
RSM-120-02-T-D-LC-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.05 TIN SMD |
In Stock: 0 $5.98728 |
|
![]() |
SEM-105-02-03.0-H-D-WT-K-TRSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.56296 |
CLP-126-02-G-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.50672 |
|
CLT-117-02-S-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.40774 |
|
CLE-114-01-G-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.031 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.34280 |