| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 42 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.047" (1.20mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 2.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-123-02-L-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.42381 |
|
CLP-122-02-G-D-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.50672 |
|
CLT-113-02-L-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.20227 |
|
CLT-114-02-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.17900 |
|
CLT-114-02-L-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.22550 |
|
CLT-116-02-F-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.20222 |
|
BCS-108-S-D-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.83286 |
|
CLP-118-02-F-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.06600 |
|
CLP-117-02-F-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.08731 |
|
CLP-113-02-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.06618 |