| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Breakaway |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 42 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Bottom Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Length - Post: | 0.165" (4.19mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MMS-115-01-F-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
ESQT-113-02-GF-S-400Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 13POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.23000 |
![]() |
ESS-113-T-24Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 13POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.38000 |
![]() |
ESW-109-58-G-DSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 18POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SFM-107-L3-S-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SSM-132-F-SVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.11000 |
![]() |
SSW-109-01-S-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.18000 |
![]() |
SSW-113-02-F-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 39POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.18000 |
![]() |
SSW-115-22-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SSW-117-21-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |