| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLP |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 25 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 240VAC, 330VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-110-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.77727 |
|
CLP-110-02-SM-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.77727 |
|
CLP-111-02-F-DH-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 22P 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.85800 |
|
CLP-111-02-G-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.75700 |
|
CLP-114-02-F-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.04500 |
|
CLP-112-02-L-D-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.02351 |
|
CLP-115-02-F-D-BE-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.04483 |
|
CLP-135-02-F-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 70POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.50076 |
|
CLE-120-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.05818 |
|
BCS-126-L-S-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.76000 |