| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini Mate® IPS1 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Friction Lock |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 775VAC, 1095VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
IPS1-110-01-SM-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.21000 |
SL-119-T-31Samtec, Inc. |
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |
|
SL-120-T-30Samtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.42000 |
|
![]() |
SS-115-G-22Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.13000 |
![]() |
SS-127-S-22Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.13000 |
![]() |
SLM-115-01-L-DSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.29000 |
![]() |
SLM-130-01-L-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.29000 |
![]() |
FHP-13-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 13POS 0.156 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.06273 |
CLM-120-02-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.38299 |
|
CLT-115-02-S-D-BE-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.44157 |