| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.031" (0.80mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.047" (1.20mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-120-02-G-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.39552 |
|
CLP-113-02-S-D-BE-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.57338 |
|
CLP-125-02-L-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.55874 |
|
CLP-130-02-F-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 60POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.58803 |
|
SQT-119-01-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 19POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.74000 |
|
SSQ-124-03-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.74000 |
|
CLM-121-02-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.43602 |
|
CLP-125-02-G-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.52843 |
|
CLP-125-02-G-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.74185 |
|
CLP-126-02-G-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.51460 |