| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CES |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 18 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLT-112-02-L-D-BE-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.08625 |
|
CLT-112-02-LM-D-BE-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.08625 |
|
CLM-113-02-G-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.31472 |
|
![]() |
SSM-113-S-DV-A-MSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.73488 |
![]() |
MMS-111-02-S-DV-A-M-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.71872 |
![]() |
SMM-119-02-F-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.71872 |
CLT-115-02-F-D-BE-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.08632 |
|
CLT-119-02-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.13267 |
|
CLT-116-02-F-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.13278 |
|
![]() |
SFM-105-L2-H-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.73784 |