| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.600" (15.24mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.1A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSQ-109-21-L-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.19000 |
![]() |
SSQ-117-03-F-D-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
SSQ-119-23-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.19000 |
![]() |
SQW-106-01-H-D-VS-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.28000 |
![]() |
SQW-112-01-L-D-VS-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
SQW-115-01-F-D-VS-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
SFMC-107-L1-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SFMC-107-L1-SM-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SFMC-107-L3-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SFMC-109-T1-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |