| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.400" (10.16mm) |
| Contact Length - Post: | 0.123" (3.12mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
FHP-08-02-T-S-LC-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $6.19000 |
SSM-105-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |
|
![]() |
SSM-105-S-DV-BE-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |
![]() |
SSM-105-S-DV-BE-LC-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |
SSM-105-SM-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |
|
![]() |
SSW-112-04-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.06000 |
![]() |
SSW-112-21-F-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.08000 |
![]() |
SSW-112-23-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.06000 |
![]() |
SSW-118-03-F-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.06000 |
![]() |
SSW-122-22-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.08000 |