| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-116-02-L-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.68000 |
|
![]() |
SMM-118-02-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.14000 |
CLM-115-02-G-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.41228 |
|
CLM-116-02-L-D-BE-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.35371 |
|
![]() |
BKS-127-01-L-V-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 27POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.51480 |
CLP-128-02-F-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 56POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.34805 |
|
CLP-113-02-L-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.92971 |
|
FLE-117-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.02568 |
|
FLE-119-01-G-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 38POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.04488 |
|
![]() |
SSM-107-S-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.69944 |