| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 64 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 240VAC, 330VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-118-02-S-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.67690 |
|
CLP-132-02-F-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 64POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45016 |
|
CLP-131-02-F-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 62POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.49258 |
|
CLP-126-02-L-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 52POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45016 |
|
CLT-112-02-G-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.06292 |
|
SSM-117-F-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98692 |
|
CLP-133-02-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 33POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.67846 |
|
CLT-114-02-L-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.08650 |
|
![]() |
ESW-120-13-T-DSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 40POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 23 $6.19000 |
![]() |
ESQ-127-33-T-S-LLSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 27POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 22 $6.03000 |