| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Length - Post: | 0.365" (9.27mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESQ-116-14-T-DSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 32POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
ESQT-111-03-G-S-310Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 11POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |
![]() |
ESS-120-TT-05Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.25000 |
![]() |
FHP-10-02-T-S-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $6.19000 |
SSM-106-SM-DV-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.96000 |
|
![]() |
SSM-106-S-DV-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.96000 |
SSM-118-F-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.98000 |
|
![]() |
SSW-108-03-S-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.29000 |
![]() |
SSW-108-21-S-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.29000 |
![]() |
SSW-115-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |