| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SQW-115-01-L-D-VS-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SFMC-111-01-L-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.77616 |
![]() |
SFMC-111-03-L-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.77616 |
![]() |
MLE-116-01-G-DV-P-TRSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.17920 |
![]() |
MLE-117-01-G-DV-TRSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.17920 |
![]() |
BKS-121-01-FM-V-A-PSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 21POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.99941 |
![]() |
BKS-121-01-F-V-A-PSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 21POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.99941 |
![]() |
BKS-125-01-F-VSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 25POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.71651 |
CLP-121-02-F-D-BE-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.66700 |
|
CES-145-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 45POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.67000 |