| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 15 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | - |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SEM-105-02-03.0-G-D-WT-KSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.42000 |
![]() |
MLE-112-01-G-DV-A-KSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.18000 |
CLP-121-02-G-D-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.31775 |
|
CLM-115-02-L-D-BE-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.36835 |
|
CLP-125-02-F-D-BE-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.52945 |
|
CLT-120-02-G-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.42693 |
|
CES-120-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.89000 |
|
![]() |
SFM-111-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.67024 |
![]() |
SFM-111-02-S-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.67024 |
![]() |
SFM-111-02-S-D-A-NSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.67024 |