| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSW-116-02-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SSW-130-02-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SSW-109-06-G-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
![]() |
SSW-111-02-G-Q-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 33POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SSW-118-22-L-S-VS-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SSW-123-03-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 46POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
MMS-105-02-S-DV-04Samtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
MMS-106-01-L-DH-07Samtec, Inc. |
CONN RCPT 12P 0.079 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
MMS-106-01-LM-DH-07Samtec, Inc. |
CONN RCPT 12P 0.079 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
MMS-110-02-F-DHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.88000 |