| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 21 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.295" (7.50mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSW-107-22-SM-T-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SSW-108-02-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
MMS-106-01-S-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
MMS-106-02-LM-DHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.83000 |
![]() |
MMS-106-02-S-SHSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6P 0.079 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $4.62000 |
![]() |
MMS-111-02-L-DV-MSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.83000 |
HLE-107-02-S-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
|
HLE-107-02-SM-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
|
HLE-110-02-S-DV-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
|
HLE-110-02-S-DV-TESamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |