| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TLE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.177" (4.50mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MLE-115-01-G-DV-A-K-TRSamtec, Inc. |
1MM MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $6.08320 |
CLM-126-02-F-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 52POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.28048 |
|
CLP-116-02-S-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.45228 |
|
CLT-115-02-S-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.38300 |
|
CLT-124-02-L-D-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.32442 |
|
![]() |
BKS-141-01-F-V-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 41POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.47086 |
SSQ-123-02-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.61000 |
|
SSW-129-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 58POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.61000 |
|
![]() |
ESQ-136-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 36POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 24 $5.98000 |
SSM-112-L-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.62000 |