| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFML |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.185" (4.70mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-121-02-F-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 42POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.57650 |
|
CLP-116-02-F-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81143 |
|
CLP-116-02-FM-D-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81143 |
|
CLP-114-02-F-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81156 |
|
CLP-115-02-F-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.83276 |
|
CLP-109-02-L-DH-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 18P 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $5.63571 |
|
CLP-113-02-L-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81147 |
|
CLM-112-02-F-D-BE-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.63587 |
|
![]() |
ESW-136-24-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 36POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 24 $6.09000 |
BCS-125-L-S-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.58000 |