| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFMC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | 0.075" (1.91mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFMC-110-L2-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.68024 |
TLE-118-01-G-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.96808 |
|
CLP-127-02-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.33704 |
|
CLT-117-02-S-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.22392 |
|
CLM-115-02-G-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.30977 |
|
CLT-120-02-G-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.33906 |
|
CES-144-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.57000 |
|
SSA-123-S-GSamtec, Inc. |
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.57000 |
|
MMS-113-02-L-SVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 13POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.57000 |
|
![]() |
BSW-117-24-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 17POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |