| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLP |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 22 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 240VAC, 330VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-111-02-G-D-BE-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.49450 |
|
CLT-114-02-L-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.87700 |
|
BCS-116-F-D-HESamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.79308 |
|
CLM-128-02-F-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 56POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.19564 |
|
CLP-115-02-S-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.38300 |
|
CLP-117-02-L-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34P 0.05 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $3.23654 |
|
CLP-120-02-G-D-BE-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.53894 |
|
CLP-130-02-F-D-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 60POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.41228 |
|
CLT-115-02-S-D-BE-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.23654 |
|
SSQ-143-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 43POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.54000 |