| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Positions Loaded: | 7 |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.140" (3.56mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 350VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HLE-117-02-F-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.14000 |
|
![]() |
SQT-105-01-H-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 10P 0.079 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SQT-108-01-L-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
SQT-110-03-F-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
SQT-115-03-FM-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
SSQ-110-23-S-D-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.93000 |
![]() |
SSQ-113-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.91000 |
![]() |
SSQ-126-03-F-S-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.93000 |
![]() |
SSQ-126-23-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.96000 |
![]() |
SQW-111-01-L-D-VS-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.26000 |