| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HLE-120-02-F-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81456 |
|
![]() |
SQW-115-01-L-D-VS-A-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.96808 |
![]() |
SQW-118-01-F-D-VS-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.92968 |
![]() |
SFMC-111-01-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.60352 |
RSM-109-02-S-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.66104 |
|
CLT-115-02-F-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.85421 |
|
CLT-115-02-FM-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.85421 |
|
![]() |
SFML-115-T2-L-D-SN-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.52480 |
![]() |
IPS1-116-01-S-D-VS-LC-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.54096 |
CLT-112-02-L-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.85417 |