| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESQT |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 17 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.123" (3.12mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 4.5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESQT-117-03-L-S-400Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 17POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
![]() |
ESS-107-G-25Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 7POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.26000 |
![]() |
ESS-108-G-23Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.24000 |
![]() |
SFM-110-02-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SFM-110-02-F-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SFM-110-02-F-D-NSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SSM-122-LM-SV-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.73000 |
![]() |
SSW-116-06-T-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.06000 |
![]() |
SSW-122-04-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 44POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
![]() |
SSW-130-01-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |