| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFC |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 3.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 350VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFML-107-02-L-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.61000 |
![]() |
IPS1-102-01-H-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $5.86000 |
![]() |
SEM-105-02-03.0-G-D-WTSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
SS-110-G-1CSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.01000 |
![]() |
SS-123-T-22Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $6.01000 |
![]() |
SLM-143-01-T-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $5.91000 |
CLM-109-02-L-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.77717 |
|
![]() |
SMM-111-02-S-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.49248 |
![]() |
SMM-118-02-F-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.49248 |
SSW-126-01-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.48000 |