| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESQ-115-13-S-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 15POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.73000 |
![]() |
ESQ-107-34-S-D-LLSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-309Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-380Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-400Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-408Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-545Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-590Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-630Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESQT-112-02-F-D-670Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |