| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFML |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.185" (4.70mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFML-107-02-S-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.29648 |
![]() |
SFML-110-02-L-D-SN-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.44400 |
CLP-115-02-F-D-BE-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.62265 |
|
CLP-114-02-F-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.66313 |
|
CLT-109-02-S-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.72656 |
|
CLT-109-02-SM-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.72656 |
|
![]() |
BCS-123-L-S-DESamtec, Inc. |
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.44444 |
CES-119-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 19POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.45000 |
|
SSQ-113-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.45000 |
|
SSQ-124-02-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.45000 |