| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESD |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.165" (4.19mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESQ-126-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 26POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
ESQT-103-02-H-D-420Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
ESQT-103-02-H-D-320Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
ESQT-103-02-H-D-430Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
ESQT-103-02-H-D-520Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
ESQT-121-03-F-S-310Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 21POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.09000 |
![]() |
ESS-112-T-05Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.19000 |
![]() |
ESS-119-TT-05Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 19POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.19000 |
![]() |
ESS-120-TT-07Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 20POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.21000 |
FLE-107-01-H-DV-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.03000 |