| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFML |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.185" (4.70mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CES-125-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 50POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.43000 |
|
SL-116-T-12Samtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.43000 |
|
CLM-106-02-H-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.45000 |
|
CLP-117-02-F-D-PASamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.63574 |
|
CLM-110-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.75704 |
|
![]() |
BCS-116-F-D-DE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.69643 |
BCS-116-F-D-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.69643 |
|
CLT-112-02-G-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.01167 |
|
CLT-112-02-L-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.01167 |
|
CLT-112-02-LM-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $6.01167 |