| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.144" (3.66mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HLE-108-02-S-DV-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
|
HLE-108-02-S-DV-TESamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
|
HLE-108-02-SM-DV-TESamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
|
HLE-114-02-L-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
|
![]() |
SQT-125-03-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 25POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SQT-107-01-F-QSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
![]() |
SQT-107-01-FM-QSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.01000 |
![]() |
SQT-120-03-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.03000 |
![]() |
SSQ-107-03-G-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.81000 |
![]() |
SSQ-110-03-F-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.83000 |