| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.635" (16.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESQ-108-44-T-TSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 24POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $5.68000 |
![]() |
ESQ-114-37-S-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.66000 |
![]() |
ESS-122-TT-03Samtec, Inc. |
CONN SOCKET 22POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $6.16000 |
![]() |
FHP-09-02-T-S-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 9POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $5.83000 |
![]() |
SFM-110-T1-L-D-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.68000 |
SSM-117-F-DVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.66000 |
|
![]() |
SSM-117-F-DV-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.66000 |
![]() |
SSW-110-24-S-D-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.93000 |
![]() |
SSW-113-03-G-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.93000 |
![]() |
SSW-118-22-FM-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 36POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.91000 |