| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ SFML |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.185" (4.70mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock, Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 250VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-124-02-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.18150 |
|
CLP-114-02-G-D-BE-PA-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.39551 |
|
![]() |
SSM-110-S-DH-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $4.37936 |
RSM-114-02-L-D-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 28POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.37936 |
|
CLM-109-02-G-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.61567 |
|
CLP-108-02-S-D-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.53473 |
|
![]() |
ESW-125-44-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 25POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 23 $5.78000 |
SLW-124-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.35000 |
|
SLW-148-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.35000 |
|
SSW-145-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 45POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.35000 |