| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.300" (7.62mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 3.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SFMC-108-02-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.68000 |
![]() |
SFMC-108-T2-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
SFMC-108-T2-SM-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
SFMC-110-T2-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $5.71000 |
![]() |
SLW-115-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
![]() |
SLW-130-01-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $5.76000 |
SL-110-G-39Samtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.14000 |
|
SL-113-G-30Samtec, Inc. |
CONN RCPT 13POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |
|
SL-114-T-39Samtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $6.11000 |
|
![]() |
SEM-105-02-03.0-G-D-LCSamtec, Inc. |
.8MM TIGER EYE MICRO SOCKET |
In Stock: 0 $6.21000 |